LAFONT

Lafont  je nezávislá francouzská značka. Obruby, které vyrábí, jsou jedinečné, založené na tradičním vnímání designu. To je důvod proč se nadají srovnávat s žádnou další brýlovou značkou. Obruby mají nezaměnitelný francouzský rukopis, který je předáván z generace na generaci a nesnaží se nikoho kopírovat. To vše také díky tomu, že vlastníky jsou pouze členové rodiny Lafontů.

Značku  založil v roce 1923 Louis Lafont. Pan Lafont otevřel na ulici Vignon v centru Paříže, kousek od La Madelaine v osmém obvodu malý obchůdek, jehož hlavním sortimentem byly samozřejmě brýle, ale také ušní naslouchadla. Ušní naslouchadla byly tehdy běžnou součástí obchodů s optikou a i dnes na rámu výlohy zrekonstruovaného butiku na rue Vignon stále můžeme číst nápis „Optique, acoustique.“

Významný byl pro značku rok 1970, kdy si vnuk Louise Lafonta Phillipe vzal tehdy velmi známou pařížskou designérku a oděvní návrhářku Laurence. Spojení těchto dvou talentovaných lidí umožnilo stabilizovat firmu a znamenalo začátek nové éry u Lafonta. V jednom z rozhovorů pro časopis 20/20 Laurence Lafont říká,  že začali s manželem navrhovat brýle vlastně „z nouze“.

“Tehdejší výběr brýlí v optikách byl velmi malý a všechno bylo dle Laurence Lafont „zastaralé a nudné.“

Nejdříve si Phillipe s Laurence spíše hráli s barvami, kterými vylepšovali brýle a ty pak ve svém obchodě nabízeli. Situace se změnila v roce 1979, kdy Laurence představila svou první autorskou kolekci Lafont. Jednalo se vesměs o brýle pro dospělé, ale Laurence se jak říká „také z nutnosti“, soustředila i na návrhy brýlí pro děti. Sama totiž tou dobou měla malé děti a hezké lehké brýle pro ně bylo těžké sehnat.
Jedním z jejich tří dětí, díky kterým začala Laurence v osmdesátých letech navrhovat dětské brýle, byl Thomas.  Dnes je Thomas Lafont šéfdesignerém a všechny modely, které opustí Lafontovy dílny pocházejí z jeho skic a návrhů. Pro Vision Magazine Thomas říká, „Naše firma je jedna z nejstarších na světě  zabývajících se brýlovým designem. Jsme velmi hrdi na to, co naši rodiče a prarodiče vybudovali a jaké dědictví nám předali. Když se podíváte na posledních padesát let, tak je neuvěřitelné jak moc naše značka zapracovala na provedení a na detailech. Staráme se také o zachování tradiční francouzské školy výroby brýlí a v našich modelech se také odráží know-how regionu Jura v Morbier (město, kde se brýle vyrábí).“

Další produkty v portfoliu